Nastalo obdobie, v ktorom teplé a slnečné letné dni strieda trochu pochmúrnejšie počasie. Jeseň je tu a s úbytkom slnečných lúčov, poklesom teplôt a zvýšeným pobytom v uzavretých (a často aj preľudnených) priestoroch dochádza k vyššiemu výskytu prechladnutia a rôznych chorôb. Mnohí ľudia mieria do lekární a obchodov pre čokoľvek s vysokým obsahom vitamínu C, na podporu imunitného systému. Je ale vitamín C tou najdôležitejšou látkou, ktorú je v tomto období potrebné doplniť, alebo je vhodnejšie poobzerať sa po niečom inom? Doba aj výskum idú dopredu, a preto už teraz prezradíme, že vitamín C už nie je voľbou číslo jeden, aj keď pre imunitu bezpochyby význam má. Existujú totiž významnejšie látky, ktoré imunitu dokážu podporiť, a tie si predstavíme v tomto článku.
Čo je to imunita a ako funguje
Než si jednotlivé látky predstavíme, uvedieme si zopár základných informácií o imunite. Imunita predstavuje odolnosť organizmu voči látkam, ktoré ho poškodzujú. Rozlišujeme imunitu:
Nešpecifickú (vrodenú)
- Telové bariéry – neporušená koža (plocha asi 1,8 m2) a sliznica (najmä črevná, plocha asi 300 m2)
- Bunky – biele krvinky (leukocyty)
- Špecifické látky – komplement a cytokíny
Špecifickú (získanú)
- Bunky – T-lymfocyty
- Špecifické látky – protilátky (imunoglobulíny, Ig), ktoré produkujú B-lymfocyty
- IgA – slizničná imunita
- IgD – zrejme sa uplatňujú pri autoimunitných chorobách
- IgE – alergia
- IgG – vírusy, baktérie a toxíny
- IgM – prvá imunitná odpoveď voči vírusom a baktériám
Pre správne fungovanie imunitného systému sú teda nevyhnutné plne funkčné orgány, najmä vyššie spomínané črevo, ktoré má okrem najväčšej plochy aj najvyššie zastúpenie imunitných buniek (až 70 %), ďalej látky podporujúce tvorbu imunitných buniek (vitamíny a minerály), a v neposlednom rade špecifické látky stimulujúce činnosť imunitného systému. Na základe toho už môžeme konkrétne povedať, že v rámci produktov firmy VIANUTRA je najlepšou voľbou kombinácia doplnkov IMMUNE CARE a PROBIOTICS PREBIOTICS ENZYMES.
Zložky podporujúce imunitný systém
Po stručnom predstavení zložiek imunitného systému si teraz povieme, ako jednotlivé zložky doplnkov podporujú imunitný systém.
PROBIOTIKÁ (čiže živé mikroorganizmy, v našom prípade baktérie) zaisťujú správnu činnosť čreva. Črevo fyziologicky obsahuje nepredstaviteľné množstvo týchto mikroorganizmov, ktoré zaisťuje obranu proti osídleniu baktériami patogénnymi. Imunitu ďalej podporujú tak, že zlepšujú funkciu sliznice ako bariéry, pôsobia protizápalovo a rôznymi mechanizmami priamo pôsobia na indukciu imunitnej odpovede. Črevný mikrobióm poškodzuje nevhodná strava (najmä spracované potraviny a zvlášť údeniny), alkohol, či antibiotická liečba. Naopak podporiť ho dokáže príjem vlákniny, tzv. prebiotík.
Pri VITAMÍNE C sme síce spomenuli, že nie je voľbou číslo jedna, ale aj on na imunitný systém dokáže pôsobiť. Ide primárne o antioxidant (bráni poškodeniu bunkových membrán) a túto vlastnosť teda môžeme uplatniť aj na imunitné bunky. Navyše dokáže podporiť tvorbu buniek špecifickej imunity (lymfocytov). Jeho zvýšený prísun by mali mať najmä fajčiari, onkologickí pacienti či tehotné a dojčiace ženy.
Vitamín C úzko spolupracuje s VITAMÍNOM E, ktorý je tiež antioxidantom. Jeho pôsobenie v imunitnom systéme teda bude podobné – bude chrániť bunky pred poškodením voľnými radikálmi. Oba vitamíny, každý inými mechanizmami, podporujú aj správnu funkciu kože aj jej celistvosť, čo znamená podporu nešpecifickej imunity (kožná bariéra).
VITAMÍN D3 je látkou úplne zásadnou pre telo. Tvorí sa v koži pôsobením UV žiarenia, ktorého máme po skončení leta nedostatok, a preto je potrebné “déčko” dopĺňať. V dnešnej dobe je všeobecný nedostatok vitamínu D v rámci európskej populácie už známou záležitosťou, na ktorú upozorňuje mnoho odborníkov, a tak vás tento fakt určite neprekvapil. Tento vitamín ovplyvňuje, dá sa povedať celý organizmus, v rámci imunity podporuje tvorbu imunitných buniek.
ZINOK predstavuje esenciálny minerál, ktorý aktivuje imunitné bunky a má protizápalové účinky. Zvýšenú potrebu majú športovci, diabetici, pacienti s atopickým ekzémom alebo chronickými črevnými zápalmi (ulcerózna kolitída a Crohnova choroba).
SELÉN je podobne ako vitamín C a E antioxidantom. Chráni teda imunitné bunky pred poškodením, navyše podporuje tvorbu protilátok.
BETAGLUKÁNY sú látky polysacharidovej povahy obsiahnuté v hube reishi. Majú priamy efekt na imunitný systém (dokážu aktivovať nešpecifickú imunitu), fungujú ako prebiotiká a antioxidanty.
Teraz už poznáte odpoveď na to, ako a prečo si v jesennom období posilniť imunitný systém komplexnou cestou, ktorá vám prinesie aj mnoho ďalších zdravotných benefitov. Presvedčte sa sami a vyskúšajte kombináciu chuťovo lahodného IMMUNE CARE s PROBIOTICS PREBIOTICS ENZYMES.