ZOZNÁMTE SA S TEAKRÍNOM, NENÁVYKOVÝM PRÍRODNÝM STIMULANTOM
Teakrín je látka, ktorá sa prirodzene vyskytuje v listoch rastliny Camellia kucha. Vzniká v nich premenou známeho stimulantu – kofeínu – s ktorým tak má štruktúrnu podobnosť. Tá je zodpovedná aj za podobnosť funkčnú. A čo to teda znamená? To, že obe látky pôsobia stimulačne, avšak každá trochu inak.
Ako už napovedá titulok, teakrín bude mať na náš organizmus pozitívnejšie účinky ako kofeín. Poďme si teda v prvej časti článku tieto dva stimulanty porovnať, a v druhej časti sa pozrieme na ostatné účinky teakrínu na náš organizmus.
KOFEÍN verzus TEAKRÍN
Doba pôsobenia
Kofeín v tele pomerne silne blokuje adenozínové receptory zodpovedné za ospalosť. Rýchlo sa na ne naviaže a my prestaneme cítiť únavu. Lenže ako rýchlo sa naviaže, tak rýchlo sa aj vyviaže a zmetabolizuje. V tom momente, obvykle za dve až tri hodiny po konzumácii, začneme pociťovať nával únavy, takzvaný kofeínový úpadok (caffeine crash).
Teakrín blokuje adenozínové receptory tiež, ale väzba je slabšia ako u kofeínu. To znamená, že pociťujeme postupné zmiernenie únavy a nárast energie. Tento pocit bdelosti vydrží aj osem a viac hodín.
Vznik tolerancie a závislosti
Na kofeín si náš organizmus postupom času zvykne. V našom tele tak dávka, ktorú sme bežne prijímali, nebude vyvolávať žiadané účinky a je potrebné ju zvyšovať. Navyše je možný aj vznik závislosti a abstinenčných príznakov. Nezačala vás napríklad bolieť hlava, keď ste zabudli na rannú kávu?
Pri teakríne žiadny vznik tolerancie ani závislosti zistený nebol.
Nervozita a úzkosť
Tieto dva stavy sú bežné po užití väčšej dávky kofeínu, než je tá, na ktorú sme zvyknutí. Sprevádzané sú studeným potom, trasom rúk, nevoľnosťou a silným búšením srdca. Ruka v ruke s týmto ide aj zvýšenie tepovej frekvencie a zmeny krvného tlaku.
Teakrín je v tomto ohľade bezproblémový. Nie sú evidované žiadne prípady vzniku nervozity a úzkosti, zmien tepovej frekvencie alebo krvného tlaku.
Z tohto porovnania teda vyplýva, že teakrín je stimulantom s dlhou dobou pôsobenia, na ktorý si telo nebuduje žiadny návyk a ani negatívne neovplyvňuje duševné alebo kardiovaskulárne funkcie. A ako už bolo spomenuté, pôsobí na naše telo aj inak ako stimulačne. Poďme sa teda v stručnosti pozrieť ako.
ĎALŠIE ÚČINKY TEAKRÍNU
- Pôsobí proti depresii
- Zlepšuje metabolizmus lipidov
- Inhibuje metastázy rakoviny prsníka
- Zmierňuje priebeh Parkinsonovej choroby
- Bojuje s voľnými radikálmi a pôsobí tak antioxidačne
- Zlepšuje lokomočné (pohybové) a kognitívne (poznávacie) funkcie
- Znižuje hladinu zápalových molekúl, má teda protizápalový účinok
Teraz je teda jasné, že teakrín je prírodnou látkou s mnohými blahodarnými účinkami pre náš organizmus. Týchto účinkov sme samozrejme využili a teakrín vám predstavujeme v inovovanom zložení ENERGY BOOST. Nájdete ho tu v kombinácii s karnitínom, glutamínom, taurínom a vitamínom B3, ktoré v tele napomôžu vzniku energeticky bohatej molekuly ATP, a extraktom z kórejského ženšenu, ktorý nabudí mozgové funkcie. Tým je zaistené jednak zníženie únavy, jednak vytvorenie novej energie a zvýšenie chuti pre vaše aktivity.