Žiť zdravšie znamená žiť lepšie.

Podporte imunitu a organizmus detí už v predškolskom veku


Keď hovoríme o imunite dieťaťa, je potrebné si uvedomiť, že tá sa začína vyvíjať už počas tehotenstva. Vtedy sa postupne tvoria jej jednotlivé zložky, ktoré sa po narodení ďalej vyvíjajú, ale imunita je ešte nezrelá. To znamená, že je na takej úrovni, kedy nedokáže ochrániť dieťa pred vonkajšími vplyvmi. To je aj dôvod, prečo sú malé deti oveľa náchylnejšie na infekcie. Dôležitým obdobím pre dozrievanie imunity je predškolský vek.

Prečo je imunita dôležitá?

Hlavnou úlohou imunitného systému je udržať rovnováhu vnútorného prostredia organizmu a tak udržať ochranu pred rôznymi vonkajšími škodlivinami (vírusy, baktérie, plesne, parazity či alergény) a vnútornými vplyvmi ako sú nádorové či odumreté bunky. Ak sa rovnováha imunitného systému poruší, môžu nastať dve situácie.

Prvá z nich je imunodeficiencia, čiže zníženie funkcie obranyschopnosti organizmu a druhá z nich je naopak prehnaná reakcia imunitného systému, ktorá vyústi v alergie alebo autoimunitné  ochorenia.

Ako podporiť imunitu dieťaťa?

Je  dôležité si uvedomiť, že dieťa nie je malý dospelý! Denný príjem živín musíme prispôsobiť veku dieťaťa a jeho potrebám. Potrava nie je len zdroj energie, v období rastu je aj stavebným materiálom a po poškodení organizmu slúži k obnove tkanív.

Rovnako staré deti však nemajú rovnakú energetickú potrebu. Záleží na pohlaví, fyzickej aktivite, teplote prostredia a genetických vplyvoch. Podvýživa nemusí byť viditeľná na prvý pohľad. Neznamená to len, že dieťa je chudé a nerastie, čo možno pozorovať pri porovnávaní s inými deťmi rovnakého veku. V strave môže chýbať niektorá z dôležitých zložiek výživy, ktorá sa nemusí prejaviť vizuálne.

Doplnky výživy – áno či nie?

Istotou pre rodičov je preto pravidelné dopĺňanie denného jedálnička detí kvalitným výživovým doplnkom (multizložkovým komplexom) a to už v predškolskom veku (4 - 5 rokov). Výhodu majú tekuté prípravky, ktoré možno pridávať do vody. Musia mať však prírodné a širokospektrálne zloženie, ktoré doplní deťom ich denný príjem antioxidantov v strave.

Takýto prípravok nemá (na rozdiel od syntetických doplnkov) žiadny negatívny dopad na zdravie detí. Práve naopak, pomáha dieťaťu využiť základné živiny z potravy, podporuje ich rast a vývoj a posilňuje imunitný systém. Je preto dôležitý ako súčasť prevencie, ale zároveň je aj pomocníkom pri rýchlejšom prekonaní choroby a najmä pri urýchlení rekovalescencie.